Ziarnko historii

Jesteśmy głęboko poruszeni Metodą Marii Montessori, która zakłada pełne szacunku podejście do człowieka. Chcemy, aby ta metoda przemieniała nie tylko nasze życie, ale także tych, którzy ją poznają i zaczną nią pracować. Dlatego swoje działania skupiamy na wierze, edukacji, wsparciu i pomocy. 

2010

Kurs Montessori

Pierwszy, półroczny Kurs Montessori, który przechodzimy, żeby nauczyć się metody. Prowadzą go pierwsi Montessorianie z całej Polski, wśród nich Ola i Marcin Sawiccy, Monika Pawluczuk, Elżbieta Zabiegaj i inni pasjonaci metody. Chcemy, aby z tego kursu wykluły się pierwsze kadry i nauczyciele.

2010

Pierwsi w Krakowie

Otwieramy pierwszą wymarzoną szkołę Montessori w Krakowie. Na początku oddział 1-3 oraz przedszkole. Uczymy się wszystkiego od podstaw, musimy wszystko zorganizować sami — zaprosić nauczycieli, poznać przepisy, zdobyć materiały. Jak by się to udało, gdyby nasi przyjaciele Ola i Marcin Sawiccy nie zdecydowali się przyjeżdżać spod Korbielowa na cztery dni w tygodniu? Byli naszymi pierwszymi nauczycielami i mistrzami. To oni pomogli nam odkryć, co jest najważniejsze.

2011

Klasy 4-6

Już jesteśmy gotowi na oddział 4-6.

2012

Rejestracja Fundacji

Poznajmy Ojców Zmartwychwstańców, którzy zachwyceni pomysłem, przyjmują nas pod swój dach. W maju rejestrujemy Fundację. Od maja do września udaje się załatwić wszystkie formalności, kwestie prawne, remont budynku, przeglądy sanepidu i straży pożarnej i — eureka! — rejestrację szkoły. Z perspektywy czasu stwierdzamy, że było to niemożliwe… Fizycznie było to niemożliwe, aby zrobić wszystko przed rozpoczęciem roku szkolnego, w cztery miesiące. Nie mieliśmy znajomości, ale pomimo tego, dzięki przychylności ludzi i tak wielkiej opatrzności Bożej, zarejestrowaliśmy Fundację w miesiąc! Rejestrujemy szkołę podstawową i gimnazjum, pierwsze z dwóch montessoriańskich gimnazjów w Polsce. Dzisiaj absolwenci tego gimnazjum są doktorantami, kończą studia, mają ciekawą pracę i bywają ze sobą w zażyłej relacji przyjaźni.

2013

Kolejny Kurs

Nawiązujemy kontakt ze specjalistami z Erfurtu i Monachium z fundacją profesora Hellbrügge, aby nadal kształcić się i doskonalić w metodzie. Kurs trwa dwa lata. To czas udoskonalania myślenia i wzrostu dzięki osobom, które nas szkolą, a które są kolejnymi mistrzami na drodze doskonalenia się w metodzie.

2014

Letnie akademie

W ramach kształcenia spotykamy się na Letnich Akademiach dot. metody. I Letnia Akademia pt.: „Pedagogika Szacunku” (2014 r.) we współpracy z Stennungsunds Montessoriskolaw Vanligen ze Szwecji. II Letnia Akademia pt.: „Montessori – w poszanowaniu godności dziecka” (2015 r.); III Letnia Akademia pt.: „Inkluzja, czyli każdy uczeń odnajduje się w grupie szkolnej,” gdzie wykład specjalny poprowadziła pani Rosemary Quaranta, dyrektor Montessori Lab School przy Xavier University w Cinncinati, Ohio w Stanach Zjednoczonych.

2014

Tutoring

Bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie dotyczącym tutoringu. Kurs trwa dwa lata. Według nas tutoring bardzo pasuje do Metody Montessori, która w głównej mierze polega na towarzyszeniu uczniom. Jesteśmy szkołą pilotażową, gdzie to towarzyszenie sprawdza w stu procentach.

2016

CEDR

Rozpoczynamy projekt C.E.D.R., czyli Centrum Edukacji, Diagnozy i Rozwoju. Ten projekt planowaliśmy przez długi czas. Po dwóch latach tworzenia i prowadzenia szkół odkładaliśmy pomysł wystartowania z nowym projektem. Pojawił się pewien rodzic z pomysłem wyremontowania hali sportowej, której brakowało w szkole. Jednocześnie nie mieliśmy centrum, w którym specjaliści mogliby pracować z dziećmi z orzeczeniem, mieć konsultacje z uczniami i przestrzeń do pracy własnej. Podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu budowy Centrum. Wtedy to dostaliśmy Słowo z Księgi Aggeusza, które od tego czasu nas prowadzi i spełnia się w życiu: “[…] na tym miejscu Ja udzielę pokoju” ~ Ag 2, 9

2017

Liceum

Z dniem 30.06.2017 otworzyliśmy liceum im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, przekształcone z gimnazjum. Było to pierwsze w Polsce Katolickie Liceum Montessori.

2023

Dziupla

Powstaje miejsce do nauki Dziupla, czyli Centrum Edukacji Domowej. Miejsce na mapie Krakowa, gdzie uczniowie na edukacji domowej mają przestrzeń do nauki, budowania relacji oraz konsultacje z nauczycielami. Dziupla wspiera w systematycznym podążaniu swoim torem nauki poprzez codzienne wsparcie i inspirację.